Avail free Big Ideas Math Grade 2 Chapter 9 Add Numbers within 1,000 Answer Key PDF on this page. This handy Big Ideas Math Answers Grade 2 9th Chapter Add Numbers within 1,000 contains solutions for each and every question in the textbook. Students can download BIM Book Grade 2 Chapter 9 Add Numbers within 1,000 Answers PDF and prepare well for the test.

# Big Ideas Math Book 2nd Grade Answer Key Chapter 9 Add Numbers within 1,000

Practicing Big Ideas Math Grade 2 Book Chapter 9 Add Numbers within 1,000 will help the students who want to score good marks in the examination. We advise you to refer the different topics such as Add 10 and 100, Use a Number Line to Add Hundreds and Tens, Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers, Use Compensation to Add Three-Digit Numbers, Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers, Use Models to Add Three-Digit Numbers, Add Three-Digit Numbers, and so on.

By learning all those lessons, students can know various methods of adding numbers below 1000. Students have to work hard right from the beginning days of their school to be strong in the basics of math. Solve all the questions and verify whether your method of solving and the solution is correct or not by checking Big Ideas Math Book Answers Grade 2 Chapter 9 Add Numbers within 1,000. Tap on the link given below to learn that particular concept.

**Vocabulary**

**Lesson 1 Add 10 and 100**

**Lesson 2 Use a Number Line to Add Hundreds and Tens**

- Lesson 9.2 Use a Number Line to Add Hundreds and Tens
- Use a Number Line to Add Hundreds and Tens Homework & Practice 9.2

**Lesson 3 Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers**

- Lesson 9.3 Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers
- Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.3

**Lesson 4 Use Compensation to Add Three-Digit Numbers**

- Lesson 9.4 Use Compensation to Add Three-Digit Numbers
- Use Compensation to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.4

**Lesson 5 Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers**

- Lesson 9.5 Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers
- Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.5

**Lesson 6 Use Models to Add Three-Digit Numbers**

- Lesson 9.6 Use Models to Add Three-Digit Numbers
- Use Models to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.6

**Lesson 7 Add Three-Digit Numbers**

**Lesson 8 Add Up to 4 Two-Digit Numbers**

**Lesson 9 Explain Addition Strategies**

**Performance taskÂ **

### Add Numbers within 1,000 Vocabulary

**Organize It**

Use the review words to complete the graphic organizer.

Answer:

**Define It**

Answer:

### Lesson 9.1 Add 10 and 100

**Explore and Grow**

Model 231. Make a quick sketch of your model.

231

Model 10 more than 231. Make a quick sketch of your model.

231 + 10 = _____

Model 100 more than 231. Make a quick sketch of your model.

231 + 100 = _____

Answer:

Model 10 more than 231. Sketch of it:

231 + 10 = 241.

231 + 100 = 331. Sketch of it:

231 + 100 = 331.

Model 100 more than 231.

**Show and Grow**

Question 1.

317 + 10 = _____

317 + 100 = _____

Answer:

317 + 10 = 327.

317 +100 = 417.

Explanation:

Question 2.

168 + 10 = _____

168 + 100 = _____

Answer:

168 + 10 = 178.

168 + 100 = 268.

Explanation:

.

Question 3.

223 + 10 = _____

223 + 100 = _____

Answer:

223 + 10 = 233.

223 + 100 = 323.

Explanation:

Question 4.

490 + 10 = ____

490 + 100 = _____

Answer:

490 + 10 = 500.

490 + 100 = 590.

Explanation:

**Apply and Grow: Practice**

Question 5.

731 + 10 = _____

Answer:

731 + 10 = 741

Explanation:

Question 6.

674 + 100 = _____

Answer:

674 + 100 = 774.

Explanation:

Question 7.

620 + 10 = ____

Answer:

620 + 10 = 630.

Explanation:

Question 8.

713 + 10 = ____

Answer:

713 + 10 = 723.

Explanation:

Question 9.

564 + 100 = _____

Answer:

564 + 100 = 664.

Explanation:

Question 10.

349 + 10 = _____

Answer:

349 + 10 = 359.

Explanation:

Question 11.

456 + 100 = ____

Answer:

456 + 100 = 556.

Explanation:

Question 12.

802 + 100 = _____

Answer:

802 + 100 = 902.

Explanation:

Question 13.

192 + 10 = ____

Answer:

192 + 10 = 202.

Explanation:

Question 14.

900 + 100 = ____

Answer:

900 + 100 = 1000.

Explanation:

Question 15.

349 + ____ = 449

Answer:

349 + 100 = 449.

Explanation:

349 + ??? = 449.

449 – 349 =???

100 = ???

Hence, 349 + 100 = 449.

Question 16.

____ + 10 = 791

Answer:

781 + 10 = 791.

Explanation:

??? + 10 = 791

791-10 = ???

781 = ???

Hence, 781 + 10 = 791.

Question 17.

**Number Sense**

Use each number once to complete the equations.

____ + 10 = ____

_____ + _____ = 512

Answer:

312 + 10 = 322

412 + 10 = 422

100 + 10 = 110

322 + 10 = 332

412 + 100 = 512

**Think and Grow: Modeling Real Life**

You and a friend play skee ball. Your score is 290. Your friendâ€™s score is 220. On the last roll, you score 10 more and your friend scores 100 more. Who wins?

Addition equations:

You Friend

Answer:

GIVEN:

My score = 290

Friends score = 220

In the last roll,10 runs more my score

=> 290+ 10 = 300.

In the last roll,100 runs more my friend score

=> 220 + 100 = 320.

DIFFERENCE:

My friends score – My score=

320 – 300 = 20 runs.

COMPARE:

Hence, my friend wins the match by 20 runs.

**Show and Grow**

Question 18.

You and a friend play a card game. Your score is 420. Your friend’s score is 530. In the last round, you score 100 more and your friend scores 10 more. Who wins?

You Friend

Answer:

GIVEN:

My score = 420

Friends score = 530

In the last round ,100 runs more my score

=> 420+ 100 = 520.

In the last roll,10 runs more my friend score

=> 530 + 10 = 540.

DIFFERENCE:

My friends score – My score=

540 – 520 = 20 .

COMPARE:

Hence, my friend wins the match by 20.

Question 19.

You spin the wheel and score 100 points. Your friend scores 335. On the last spin, you score275 more and your friend scores 10 more. Who wins?

You Friend

Answer:

GIVEN:

My score = 100 points

Friends score = 335 points

In the last spin ,275 runs more my score

=> 100+ 275 = 375 points.

In the last spin,10 runs more my friend score

=> 335 + 10 = 345 points.

DIFFERENCE:

MyÂ score – MyÂ friends score=

375 – 345 = 30 points.

COMPARE:

Hence, I win the match by 30points.

### Add 10 and 100 Homework & Practice 9.1

Question 1.

850 + 100 = _____

Answer:

850 +100 =950.

Question 2.

625 + 10 = ____

Answer:

625 + 10 = 635.

Question 3.

704 + 10 = ____

Answer:

704 + 10 = 714.

Question 4.

294 + 100 = ____

Answer:

294 + 100 = 394.

Question 5.

556 + 100 = ____

Answer:

556 + 100 = 656.

Question 6.

471 + 100 = _____

Answer:

471 + 100 =571.

Question 7.

308 + 100 = ____

Answer:

308 + 100 =408.

Question 8.

149 + 10 = _____

Answer:

149 + 10 =159.

Question 9.

690 + 10 = ____

Answer:

690 + 10 =700.

Question 10.

990 + 10 = _____

Answer:

990 + 10 =1000.

Question 11.

621 + ____ = 631

Answer:

621 + 10 = 631.

Question 12.

____ + 100 = 613

Answer:

513 + 100 = 613.

Question 13.

**YOU BE THE TEACHER**

Your friend says that 847 + 10 = 947. Is your friend correct? Explain.

_____________________________

_____________________________

Answer:

Your friend says that 847 + 10 = 947.

847 + 10 = 857.

Hence, my Friend is not correct because the total is 857 not 947.

Question 14.

**Modeling Real Life**

You pick 220 blueberries. Your friend picks 200. You pick 10 more and your friend picks 100 more. Who picks more blueberries?

You Friend

Answer:

GIVEN:

Number of blueberries I picked upÂ = 220

Number of blueberries my friend picked up = 200

10 more Blueberries I picked up later

Total number of blueberries I has => 220 + 10 = 230.

100 more Blueberries my Friend picked up later

Total number of blueberries my friends has=>200 + 100 =300.

DIFFERENCE:

Total number of blueberries my friends hasÂ – Total number of blueberries I have

=>300 – 230

=> 70.

COMPARE:

Hence, my friend wins because he has 70 blueberries more than me.

Question 15.

**Modeling Real Life**

You download 100 songs. Your friend downloads 125. Then you download 145 more and your friend downloads 10 more. Who downloads more songs?

You Friend

Answer:

GIVEN:

Number of songs I downloaded = 100

Number of songs my friend downloaded = 125

Number of songs I downloaded more = 145

Total number of songs I downloaded = 100 + 145 = 245.

Number of songs my friend downloaded more = 10

Total number of songs my friend downloaded = 125 + 10 = 135.

DIFFERENCE:

Total number of songs I downloaded – Total number of songs my friend downloaded

= 245 – 135

= 110.

Hence, I downloaded 110 songs more than my friend.

**Review & Refresh**

Question 16.

Answer:

DIFFERENCE:

56 – 8 = 48.

Question 17.

Answer:

DIFFERENCE:

73 – 5 = 68.

Question 18.

Answer:

DIFFERENCE:

41 – 26 = 15.

### Lesson 9.2 Use a Number Line to Add Hundreds and Tens

**Explore and Grow**

Show how to skip count by tens five times on the number line.

154 + _____ = ____

Answer:

ADDITION:

154 + 5(10)

=154 + 50

= 204.

Hence, 154 + 50 = 204.

Show how to skip count by hundreds five times on the number line.

1Q

154 + _____ = _____

Answer:

ADDITION:

154 + 5(100)

=154 + 500

= 654.

Hence, 154 + 500 = 654.

**Show and Grow**

Question 1.

380 + 340 = ____

Answer:

ADDITION:

380+ 3(100) +40

= 380 + 300 +40

=680 + 40

= 720.

Hence, 380 + 340 = 720.

Question 2.

462 + 270 = _____

Answer:

ADDITION:

462 +2(100) + 70

=462 + 200 + 70

= 662 + 70

=732.

Hence, 462 + 270 = 732.

**Apply and Grow: Practice**

Question 3.

550 + 210 = _____

Answer:

ADDITION:

550 + 2(100) + 10

= 550 + 200 + 10

= 750 + 10

= 760.

Hence, 550 + 210 = 760.

Question 4.

725 + 160 = ____

Answer:

ADDITION:

725 + 100 + 60

=825 + 60

=885.

Hence, 725 + 160 = 885.

Question 5.

469 + 350 = ____

Answer:

ADDITION:

469 + 3( 100) + 50

= 469 + 300 +50

=769 + 50

=819.

Hence, 469 + 350 = 819.

Question 6.

**Reasoning**

Complete the number line and the equation.

____ + ____ = _____

Answer:

ADDITION:

720 + 100 + 100

=820 + 100

=920.

SUBTRACTION:

960 -920 = 40

Hence, 720 + 100 +100 +40 =960.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

A post office has 330 large envelopes and some small envelopes. There are560 envelopes in all. How many small envelopes are there?

Addition equation:

Model:

______ small envelopes

Answer:

GIVEN:

Number of large envelopes post office has = 330

Total number of envelopes post office has = 560

Number of small envelopes post office has = ???

=> Total number of envelopes post office hasÂ – Number of large envelopes post office has

=> 560 – 330 = 230.

Hence, Number of small envelopes post office has = 230.

**Show and Grow**

Question 7.

A postal carrier delivers 280 letters and some post cards. She delivers 390 pieces of mail in all. How many postcards does she deliver?

_____ postcards

Answer:

GIVEN:

Number of letters delivered by postal carrier = 280

Total Number of pieces mails delivered by the postal carrier = 390

Number of postcards delivered by the postal carrier = ???

=>Total Number of pieces mails delivered by the postal carrierÂ –Â Number of letters delivered by postal carrier

=>Â 390 – 280 = 110.

Hence, the number of postcards delivered by the postal carrier = 110.

Question 8.

There are some children and 180 adults on a subway. There are 300 passengers in all. How many children are there?

_____ children

Answer:

GIVEN:

Number of adults on the subway = 180

Total number of passengers on the subway = 300

Number of children on the subway = ???

=> Total number of passengers on the subway – Number of adults on the subway

=> 300 – 180

=> 120.

Hence, the Number of children on the subway = 120.

### Use a Number Line to Add Hundreds and Tens Homework & Practice 9.2

Question 1.

150 + 610 = _____

Answer:

ADDITION:

150 + 6(100) + 10

=> 150 +600 + 10

=> 750 +10

=>760.

Hence, 150 + 610 = 760.

Question 2.

291 + 450 = ____

Answer:

ADDITION:

291 + 4(100) + 5(10)

=> 291 + 400 +50

=> 691 + 50

=> 741.

Hence, 291 + 450 = 741.

Question 3.

553 + 250 = _____

Answer:

ADDITION:

553 +2(100) +5(10)

=>553 + 200 + 50

=>753 + 50

=>803.

Hence, 553 + 250 = 803.

Question 4.

**Number Sense**

Write the equation shown by the number line.

____ + ____ = ______

Answer:

ADDITION:

430 + 100Â +100Â +100 + 10 + 10

=>530 +100+ 100 + 10 + 10

=> 630 + 100 + 10 + 10

=> 730 +Â 10 + 10

=> 740 + 10

=> 750.

Hence, 430 + 100Â +100Â +100 + 10 + 10 = 750.

Question 5.

**Modeling Real Life**

A carpenter has 320 nails and some screws. There are 470 nails and screws in all. How many screws are there?

______ screws

Answer:

GIVEN:

Number of nails a carpenter has = 320

Total number of nails and screws a carpenter has = 470

Number of screws a carpenter has = ??

SUBTRACTION:

Number of screws a carpenter has = Total number of nails and screws a carpenter has – Number of nails a carpenter has

= 470 –Â 320

=150.

Hence, Number of screws a carpenter has = 150.

Question 6.

**Modeling Real Life**

A concession stand sells some drinks and 260 hot dogs. There were 400 drinks and hot dogs sold in all. How many drinks were sold?

______ drinks

Answer:

GIVEN:

Number of hot dogs a concession stand sells = 260

Total number of drink a concession stand sold = 400

Number of drinks sold = ??

SUBTRACTION:

Number of drinks sold = Total number of drink a concession stand sold – Number of hot dogs a concession stand sells

= 400 –Â 260

= 140.

Hence, Number of drinks sold = 140.

**Review & Refresh**

Question 7.

Show 416 two ways.

Answer:

ONE WAY: TABLE WAY

ADDITION:

=> 4(100) + 1(10)Â + 6(1)

=> 400 + 10 + 6

=> 410 + 6

=>416.

OTHER WAY: NUMBER LINE WAY

ADDITION:

0+4(100) +1(10) + 6(1)

= 0 + 400 + 10 + 6

= 400 + 10 + 6

= 410 + 6

= 416.

### Lesson 9.3 Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Use each sum as the missing addend in the next equation.

425 + 200 = ____

How does this help you find 425 + 222?

___________________

____________________

Answer:

GIVEN:

To Find 425 + 222 = ???

ADDITION:

425 + 200 = 625.

625 + 20 = 645.

645 + 2 = 647.

Hence, 425 + 222 = 647.

**Show and Grow**

Question 1.

371 + 145 = ______

Answer:

ADDITION:

371 + 100 +45

= 471 + 45

= 516.

Hence, 371 + 145 = 516.

Question 2.

419 + 237 = ______

Answer:

ADDITION:

419 + 100 + 100 + 37

=519 + 100 + 37

=619 +37

= 656.

Hence, 419 + 237 = 656.

**Apply and Grow: Practice**

Question 3.

524 + 312 = _____

Answer:

ADDITION:

524 + 100 + 100 + 100 +12

= 624 + 100 + 100 +12

= 724 + 100 +12

= 824 + 12

= 836.

Hence, 524 + 312 = 836.

Question 4.

645 + 108 = ____

Answer:

ADDITION:

645 + 100 + 8

= 745 + 8

= 753.

Hence, 645 + 108 = 753.

Question 5.

836 + 74 = ____

Answer:

ADDITION:

836 + 74

= 910.

Hence, 836 + 74 = 910.

Question 6.

**Number Sense**

Write the equation shown by the number line.

_____ + ______ = ______

Answer:

EQUATION:

326+ 200 + 50 + 2

= 526 +Â 50 + 2

= 576 + 2

=578.

Hence, 326+ 200 + 50 + 2 = 578.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

There are 289 boys and 323 girls running in a race. How many runners are there in all?

Addition equation:

Model:

_____ runners

Answer:

Number of boys running in the race = 289

Number of girls running in the race = 323

Total Number of runners in all = ???

ADDITION:

Total Number of runners in all = Number of boys running in the race – Number of girls running in the race

= 289 + 323

= 612.

Hence, Total Number of runners in all = 612.

**Show and Grow**

Question 7.

A textbook has 478 pages in Volume 1 and443 pages in Volume 2. How many pages are there in all?

_____ pages

Answer:

Total number of pages in the text book = 921.

Number of pages in Volume 1 in the text book = 478

Number of pages in Volume 2 in the text book = 443

Total number of pages in the text book = ???

ADDITION:

Total number of pages in the text book = Number of pages in Volume 1 in the text book + Number of pages in Volume 2 in the text book

= 478 + 443

= 921.

Hence, the total number of pages in the text book = 921.

Question 8.

**DIG DEEPER!**

The pictures show your fitness tracker before and after you take a walk. How many steps did you take on your walk?

_____ steps

Answer:

Total number of steps taken in the walk = 1027.

Explanation:

GIVEN:

Number of steps took after = 132

Number of steps took after = 895

Total number of steps taken in the walk = ???

ADDITION:

Total number of steps taken in the walk = Number of steps took after + Number of steps took after

= 132 + 895

= 1027.

Hence, Total number of steps taken in the walk = 1027.

### Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.3

Question 1.

291 + 407 = _____

Answer:

291 + 407 = 698.

Explanation:

ADDITION:

291 + 100 +100 + 100 + 100 + 7

= 391 + 100 + 100 + 100 + 7

= 491 + 100 + 100 + 7

= 591 + 100 + 7

= 691 + 7

= 698.

Hence, 291 + 407 =698.

Question 2.

752 + 138 = ____

Answer:

752 + 138 = 890.

Explanation:

ADDITION:

752 + 100 + 38

= 852 + 38

= 890.

Hence, 752 + 138 = 890.

Question 3.

372 + 319 =_____

Â

Answer:

372 + 319 = 691.

Explanation:

ADDITION:

372 + 100 + 100 + 100 + 19

= 472 + 100 + 100 + 19

= 572Â + 100 + 19

= 672 + 19

= 691.

Hence, 372 + 319 = 691.

Question 4.

**Structure**

Use the number lines to show 257 + 321 two ways.

257 + 321 = _____

Answer:

257 + 321 = 578.

Explanation:

ONE WAY: NUMBERLINE REPRESENTATION

OTHER WAY: EQUATION WAY REPRESENTATION:

257 + 100 + 100 + 100 + 21

= 357 + 100 + 100 + 21

= 457+ 100 + 21

= 557 + 21

= 578.

Hence, 257 + 321 = 578.

Question 5.

**Modeling Real Life**

A florist has 416 daisies and152 roses. How many flowers are there in all?

______ ï¬‚owers

Answer:

Total number of flowers a florist has = 568.

GIVEN:

Number of daisies a florist has = 416

Number of roses a florist has = 152

Total number of flowers a florist has = ???

Explanation:

ADDITION:

Total number of flowers a florist has = Number of daisies a florist has

Number of roses a florist has

= 416 + 152

= 568.

Hence, Total number of flowers a florist has = 568.

Question 6.

**DIG DEEPER!**

A school has 872 students.139 students are in the second grade. How many students are not in second grade?

______ students

Answer:

Number of students not in second grade = 733.

GIVEN:

Total number of students present in school =872

Number of students in second grade = 139

Number of students not in second grade = ???

Explanation:

SUBTRACTION:

Number of students not in second grade = Total number of students present in school – Number of students in second grade

= 872 – 139

= 733.

Hence, Number of students not in second grade = 733.

**Review & Refresh**

**Draw more lines to show fourths.**

Question 7.

Answer:

Explanation:

1/4 of the figure is shaded.

Question 8.

Answer:

Explanation:

3/4 of the figure is shaded.

### Lesson 9.4 Use Compensation to Add Three-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Add to the model to make 300. Make a quick sketch of your work.

Answer:

What number did you add to make 300? _____

How can this help you find 296 + 124?

____________________

____________________

GIVEN:

In the figure given, the number count is 296.

given number = 300

what should be added to 296 to make 300?

SUBTRACTION:

300 – 296 = 4.

Hence, 4 should b added to 296 to make it 300.

This help in the calculating the sum easily .

296 + 124 = 420.

**Show and Grow**

Question 1.

Use compensation to add.

Answer:

GIVEN:

294 + 148 =??

Add 6 to 294.

subtract 6 from 148.

294 + 148

+6Â Â Â Â -6

300 + 142 = 442.

Hence, 294 + 148 = 442.

**Apply and Grow: Practice**

**Use compensation to add.**

Question 2.

Answer:

GIVEN:

628 + 206 = ???

Add 2 to 628

Subtract 2 from 206.

628Â +Â 206

+Â 2Â Â Â Â – 2

630Â +Â Â 204 = 834.

Hence, 628 + 206 = 834.

Question 3.

Answer:

703 + 145 =???

Add 5 to 145.

Subtract 5 from 703.

703 + 145

–Â 5Â Â Â + 5

698 +Â 150 = 848.

Hence, 703 + 145 = 848.

Question 4.

490 + 367 = ?

____ + ____ = _____

Answer:

490 + 367 =??

Add 3 to 367.

Subtract 3 from 490.

490Â +Â 367

–Â 3Â Â Â Â + 3

487Â +Â 370 = 857.

Hence, 490 + 367 = 857.

Question 5.

172 + 520 = ?

_____ + _____ = ______

Answer:

172 + 520 =???

Add 8 to 172.

Subtract 8 from 520.

172Â Â +Â Â 520

+ 8Â Â Â Â Â –Â Â 8

180Â Â +Â Â 512 =Â 692.

Hence, 172 + 520 = 692.

Question 6.

614 + 275 = ______

Answer:

614Â + 275 =???

Add 6 to 614.

Subtract 6 from 275.

614Â Â +Â Â 275

+6Â Â Â Â Â Â –Â 6

620Â Â +Â Â 269 = 889.

Hence,Â 614 + 275 =889.

Question 7.

308 + 549 = _____

Answer:

308 + 549 = ???

Add 2 to 308.

Subtract 2 from 549.

308Â Â +Â Â 549

+2Â Â Â Â Â Â – 2

310Â Â +Â Â 547 = 857.

Hence, 308 + 549 = 857.

Question 8.

**Reasoning**

Show two different ways to use compensation to find 406 + 113.

Answer:

ONE WAY:

406 + 113 = ??

Add 4 to 406.

Subtract 4 from 113.

406Â Â Â +Â Â 113

+ 4Â Â Â Â Â Â –Â 4

410Â Â Â +Â Â 109 = 519.

OTHER WAY:

406 + 113 = ???

Add 7 to 113.

Subtract 7 from 406.

406Â Â Â +Â Â 113

–Â 7Â Â Â Â Â Â + 7

399Â Â +Â Â Â 120 = 519.

Hence, 399 + 120 = 519.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

You want to raise $500 in 2 days. Do you reach your goal?

Addition equation:

YesÂ Â Â No

Answer:

GIVEN:

You want to raise $500 in 2 days.

Amount raised in day 1 = $283

Amount raised in day 2 = $205

ADDITION:

Total amount raised in day 1 and day 2 = $283 + $205 = $ 488.

SUBTRACTION:

Amount to be raised in two days = $500

Difference in amount = Amount to be raised in two days – Total amount raised in day 1 and day 2

= $500 – $488

= $2.

Hence, more $2 required to reach the goal.

**Show and Grow**

Question 9.

A museum wants a weekend total of 700 guests. Does the museum reach the goal?

Yes No

Answer:

GIVEN:

Total guests in the museum = 700

Number of guests on Saturday = 338

Number of guests on Sunday = 389

ADDITION

Total number of guests on Saturday and Sunday = 338 + 389 = 727

SUBTRACTION:

Difference in the guests total = Total number of guests on Saturday and Sunday – Total guests in the museum

= 727 – 700 = 27.

Hence, the museum reaches the goal by 27 guests more.

Question 10.

**DIG DEEPER!**

You want to score 400 in 3 bowling games. What score do you need in the third game to reach your goal?

Answer:

Score to be neededÂ in 3 bowling games = 400

Score in game 1 = 107

Score in game 2 = 144

ADDITION:

Total score in game 1 and game 2 = 107 + 144 = 251.

SUBTRACTION:

Score needed in the third game to reach your goal = score to be neededÂ in 3 bowling games – Total score in game 1 and game 2

= 400 – 251

= 149.

Hence, Score needed in the third game to reach your goal = 149.

### Use Compensation to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.4

**Use compensation to add.**

Question 1.

Answer:

393 + 122 = ???

Add 7 to 393.

Subtract 7 from 122.

393Â Â +Â Â 122

+7Â Â Â Â Â –Â 7

400Â Â +Â 115 = 515.

Hence, 393 + 122 = 515.

Question 2.

Answer:

GIVEN:

106 + 614 =???

Add 4 to 106.

Subtract 4 from 614.

106Â Â Â +Â Â 614

+4Â Â Â Â Â Â Â – 4

110Â Â Â +Â Â 610 = 720.

Hence, 106 + 614 = 720.

Question 3.

237 + 315 = ?

_____ + _____ = ______

Answer:

GIVEN:

237 + 315 = ???

Add 3 to 237

Subtract 3 from 315

237Â Â +Â Â 315

+ 3Â Â Â Â Â –Â 3

240Â Â +Â Â 312 = 552.

Hence, 237 + 315 = 552.

Question 4.

285 + 320 = ?

_____ + _____ = _____

Answer:

GIVEN:

285Â +Â 320 ==?

Add 5 to 285

Subtract 5 from 320

285Â Â +Â 320

+ 5Â Â Â Â Â – 5

290Â Â +Â 315 = 605.

Hence, 285 + 320 = 605.

Question 5.

**YOU BE THE TEACHER**

Your friend uses compensation to find 550 + 298. Is your friend correct? Explain.

Answer:

GIVEN:

550 + 298 = 852

550Â Â +Â 298

Add 2 to 298

Subtract 2 from 550

550Â Â +Â Â 298

– 2Â Â Â Â Â +Â 2

552Â Â +Â Â 300 = 852.

Hence, my friend compensation is correct because 550 + 298 = 852.

Question 6.

**Modeling Real Life**

Newton wants to read 571 pages in two weeks. He reads 321 pages in the first week and196 pages in the second week. Does he reach his goal?

Yes No

Answer:

GIVEN:

Total number pages newton wants to read in two weeks = 571

Number of pages he read in first week = 321

Number of pages he read in second week = 196

Did he reach his goal ??

ADDITION:

Total number of pages he read in first week and second week = 321 + 196 = 517

SUBTRACTION:

Number of pages left for reading by newton =Â Total number pages newton wants to read in two weeks – Total number of pages he read in first week and second week

= 571 – 517

= 54.

Hence ,No Newton did not reach his goal because he read only 517 pages out of 571 pages.

Question 7.

**DIG DEEPER!**

You need 850 points to get to level 4 in a video game. How many points do you need in level 3to reach your goal?

______ points

Answer:

GIVEN:

Total points to go into level 4 in a video game = 850

Scored points in level 1 = 348

Scored points in level 2 = 297

Needed points in level 3 =???

ADDITION:

Total points scored in both level 1 and level 2 in a video game = 348 +297 = 645.

SUBTRACTION:

Needed points in level 3 = Total points to go into level 4 in a video game – Total points scored in both level 1 and level 2 in a video game

= 850 – 645

= 205.

Hence, Needed points in level 3 = 205.

**Review & Refresh**

Question 8.

Answer:

SUBTRACTION:

95 – 38 = 57.

Hence, difference of 95 – 38 = 57.

Question 9.

Answer:

SUBTRACTION:

82 – 40 = 42.

Hence, difference of 82 – 40 = 42.

Question 10.

Answer:

SUBTRACTION:

59 -21 =38.

Hence, difference of 59 -21 = 38.

### Lesson 9.5 Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Model each number. Make quick sketches of your models. Then solve.

_____ + ____ = _____

324 + 215 = _____

Answer:

Hence, 324 + 215 = 539.

**Show and Grow**

Question 1.

Answer:

236 + 359 = ???

236 + 359 = 695.

Hence,Â Sum of 236 + 359 = 695.

Question 2.

Answer:

582 + 173 =???

582 + 173 = 755.

Hence, Sum of 582 + 173 = 755.

Question 3.

Answer:

364 + 432 = ???

364 + 432 = 796.

Hence, Sum of 364 + 432 = 796.

Question 4.

Answer:

454Â + 488 = ???

454Â + 488 = 942.

Hence, Sum of 454Â + 488 = 942.

Question 5.

Answer:

145 + 341 = ???

145 + 341 = 486.

Hence, Sum of 145 + 341 = 486.

Question 6.

Answer:

576 + 248 = ???

576 + 248 = 824.

Hence, Sum of 576 + 248 = 824.

**Apply and Grow: Practice**

Question 7.

Answer:

217 + 435 =???

217 + 435 = 652.

Hence, Sum of Â 217 + 435 = 652.

Question 8.

Answer:

532 + 129 = ???

532 + 129 = 661.

Hence, sum of 532 + 129 = 661.

Question 9.

Answer:

651 + 237 = ???

651 + 237 = 888.

Hence, Sum of 651 + 237 = 888.

Question 10.

Answer:

779 + 130 = ???

779 + 130 = 909.

Hence, Sum of 779 + 130 = 909.

Question 11.

Answer:

362 + 217 = ???

362 + 217 = 579.

Hence, Sum of 362 + 217 = 579.

Question 12.

Answer:

806 + 115 = ???

806 + 115 = 921.

Hence, Sum of 806 + 115 = 921.

Question 13.

Answer:

448 + 312 = ???

448 + 312 = 760.

Hence, Sum of 448 + 312 = 760.

Question 14.

Answer:

581 + 243 = ???

581 + 243 = 824.

Hence, Sum of 581 + 243 = 824.

Question 15.

**Which One Doesn’t Belong?**

Which expression does not belong with the other three?

200 + 300 + 50 + 20 + 5 + 6

581

500 + 70 + 11

500 + 80 + 5 + 6

Answer:

Expression 1:

200 + 300 + 50 + 20 + 5 + 6

=500 + 50 + 20 + 5 + 6

= 550 + 20 + 5 + 6

= 570 + 5 + 6

= 575 + 6

= 581.

Expression 2:

581

Expression 3:

500 + 70 + 11

= 570 + 11

= 581.

Expression 4:

500 + 80 + 5 + 6

=580 + 5 +6

= 585 + 6

= 591.

Hence, Expression 4 does not belong with the other three Expressions because the number given is not matching other three answers..

**Think and Grow: Modeling Real Life**

A video rental store has 348 fewer video games than movies. There are 116 video games. How many movies are there?

Model:

_____ movies

Answer:

GIVEN:

Number of video games aÂ video rental store has= 116

Let the number of movies be X

Difference of video games and movies = 348

EQUATION:

X – 116 = 348

=> X = 348 + 116

=> X = 464.

Hence, the number of movies rental store has = 464.

**Show and Grow**

Question 16.

A library has 477 fewer magazines than books. There are 243 magazines. How many books are there?

____ books

Answer:

GIVEN:

Let the number of books = X

Number of magazines = 243

Difference of books and magazines = 477

EQUATION:

=> X – 243 = 477

=> X = 477 +243

=> X = 720

Hence, total number of books in the library = 720.

Question 17.

A clothing store has some shirts on hangers. There are 214 shirts on shelves. The store has 356 shirts in all. How many shirts are on hangers?

_____ shirts

Answer:

Number of shirts in all clothing store has = 356

Number of shirts on shelves = 214

Number of shirts on hangers = ???

SUBTRACTION:

Number of shirts on hangers = Number of shirts in all clothing store has – Number of shirts on shelves

= 356 -214 = 142.

Hence, Number of shirts on hangers = 142.

### Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.5

Question 1.

Answer:

ADDITION:

442 + 215 = 657.

Hence, Sum of 442 + 215 = 657.

Question 2.

Answer:

ADDITION:

336 +465 = 801.

Hence, Sum of 336 +465 = 801.

Question 3.

Answer:

ADDITION:

451 + 401 = 852.

Hence, Sum of 451 + 401 = 852.

Question 4.

Answer:

ADDITION:

371 +248 = 619.

Hence, Sum of 371 +248 = 619.

Question 5.

Answer:

ADDITION:

672 + 283 = 955.

Hence, Sum of 672 + 283 = 955.

Question 6.

Answer:

ADDITION:

527 + 106 = 633.

Hence, Sum of 527 + 106 = 633.

Question 7.

**DIG DEEPER!**

Find the missing digits. Then find the sum.

Answer:

GIVEN:

Hundreds = 7

Tens = 0

Ones = 8

EXPLANATION:

— 4Â 5

+ 3 —Â 3

= 7Â 0Â 8

4 + 6 = 10

1 + 3 + 3 =7

MISSING NUMBERS ARE :

Hundreds place = 3

tens place = 6

ADDITION: 345 + 363 = 708.

Hence, missing numbers are 3 and 6.

Question 8.

**Modeling Real Life**

There are 180 fewer muffins than rolls. There are 425 muffins. How many rolls are there?

______ rolls

Answer:

Total number of muffins = 425

Let the number of rolls be X

DifferenceÂ in the muffins and rolls = 180

EQUATION:

X – 180 = 425

=> X = 425 – 180

=> X = 245

Hence, the number of rolls = 245.

Question 9.

**Modeling Real Life**

A truck driver drives 672 miles on Monday. He drives some more miles on Tuesday. He drives 954 miles in all. How many miles did he drive on Tuesday?

_____ miles

Answer:

GIVEN:

Number of miles driver drove on Monday = 672

Number of miles driver drove in all = 954

Number of miles driver drove on Tuesday = ???

SUBTRACTION:

Number of miles driver drove on Tuesday = Number of miles driver drove in all – Number of miles driver drove on Monday

= 954 – 672

= 282.

Hence, Number of miles driver drove on Tuesday = 282.

**Review & Refresh**

Question 10.

Circle the closed shapes with only 3 vertices.

Answer:

Hence, shapes having only 3 vertices are circled.

### Lesson 9.6 Use Models to Add Three-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Model to solve. Make a quick sketch of your model.

Answer:

GIVEN:

327 + 458 =???

ADDITION:

327 + 458 = 785.

Hence, Sum of 327 + 458 = 785.

**Show and Grow**

Question 1.

383 + 255 = ?

Answer:

GIVEN:

383 + 255 = ???

ADDITION:

383 + 255 = 638.

Hence, Sum of 383 + 255 = 638.

**Apply and Grow: Practice**

Question 2.

238 + 354 = ?

Answer:

GIVEN:

238 + 354 = ???

ADDITION:

238 + 354 = 592.

Hence, Sum of 238 + 354 = 592.

Question 3.

692 + 147 = ?

Answer:

GIVEN:

692 + 147 = ???

ADDITION:

692 + 147 =Â 839

Hence, sum of 692 + 147 = 839.

Question 4.

553 + 250 = ?

Answer:

GIVEN:

553 + 250 = ???

ADDITION:

553 + 250 =Â 803.

Hence, Sum of 553 + 250 =Â 803.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

Your school wants to collect 750 canned goods. Your school collects 432 cans of soup and386 cans of vegetables. Does your school reach the goal? Explain.

Models:

Yes No

____________________

____________________

Answer:

Number of canned goods school wants to collectÂ Â = 750

Number of cans of soup school collected =Â 432

Number of cans of vegetables school collected = 386

ADDITION:

Total number of cans of soup and cans of vegetables school collected

= 432 + 386 = 818.

SUBTRACTION:

Number of canned goods school wants to collectÂ –Â Total number of cans of soup and cans of vegetables school collected

= 818 – 750

= 68.

Yes, school reached its goal by 68 more than its wanted goods.

**Show and Grow**

Question 5.

A charity needs 600 volunteers. 328 people sign up on Saturday and 219 people sign up on Sunday. Are there enough volunteers? Explain.

Yes No

______________________

______________________

Answer:

GIVEN:

Total number of volunteers in a charity = 600

Number of people signed up on Saturday = 328

Number of people signed up on Sunday = 219

ADDITION:

Total number of people signed up onÂ Saturday and Sunday = 328 + 219 = 547.

NO, there are not enough volunteers because:

SUBTRACTION:

Total number of volunteers in a charity – Total number of people signed up onÂ Saturday and Sunday

= 600 – 547

= 53.

Hence, no there are not enough because 53 more people are required to sign up into the charity.

### Use Models to Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.6

Question 1.

614 + 250 = ?

Answer:

GIVEN:

614 + 250 = ???

ADDITION:

614 + 250 = 864.

Hence, 614 + 250 = 864.

Question 2.

192 + 717 = ?

Answer:

GIVEN:

192 + 717 = ???

ADDITION:

192 + 717 = ???

Hence, Sum of 192 + 717 = 909.

Question 3.

**Open-Ended**

Complete the addition problem so that you need to regroup to add.

Answer:

GIVEN:

235 + 32? = ???

ADDITION:

253 + 325 = 578.

REGROUPING OF NUMBERS:

Add 7 to 235.

Subtract 7 from 325.

253Â Â +Â Â Â 325

+Â 7Â Â Â Â Â Â –Â Â 7

260Â Â +Â Â Â 318 = 578.

Hence, Sum of 253 + 325 = 578.

Question 4.

**Modeling Real Life**

The cafeteria needs 700 trays. They have 312 brown trays and 342 orange trays. Does the cafeteria have enough trays? Explain.

Yes No

_____________________________

_____________________________

Answer:

GIVEN:

Total number of trays cafeteria needs = 700

Number of brown trays cafeteria has = 312

Number ofÂ orange trays cafeteria has = 342

ADDITION:

TotalÂ number of brown and orange trays cafeteria has = 312 + 342 = 654

SUBTRACTION:

Total number of trays cafeteria needs – TotalÂ number of brown and orange trays cafeteria has

= 700 – 654

= 46.

Hence, there are no enough trays in the cafeteria.46 more trays the cafeteria needs.

**Review & Refresh**

**Draw to show the time.**

Question 5.

Answer:

Question 6.

Answer:

### Lesson 9.7 Add Three-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Find each sum.

Answer:

GIVEN:

445 + 254 = ???

253 + 318 = ???

627 + 194 =???

ADDITION:

445 + 254 = 699

253 + 318 =Â 571

627 + 194 = 821

Hence, Sum of 445 + 254 = 699

253 + 318 =Â 571

627 + 194 = 821.

Compare the problems. How are they the same? How are they different?

_________________________

_________________________

Answer:

They are same with the process of adding and they are different in the results.

**Show and Grow**

Question 1.

Answer:

GIVEN:

184+438 = ???

ADDITION:

Hence, sum of 184+438 = 622.

Question 2.

Answer:

GIVEN:

227 + 267 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 227 + 267 = 494.

Question 3.

Answer:

GIVEN:

421 + 354 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 421 + 354 = 775.

Question 4.

Answer:

GIVEN:

279 + 514 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 279 + 514 = 793.

Question 5.

Answer:

GIVEN:

313 + 288 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 313 + 288 = 601.

Question 6.

Answer:

GIVEN:

396 + 156 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 396 + 156 = 552.

Question 7.

Answer:

GIVEN:

659 + 258 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 659 + 258 = 917.

Question 8.

Answer:

GIVEN:

463 + 485 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 463 + 485 = 948.

Question 9.

Answer:

GIVEN:

298 + 378 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 298 + 378 = 676.

**Apply and Grow: Practice**

Question 10.

Answer:

GIVEN:

245 + 605 = ???

ADDITION:

245 + 605 = 810

Hence, Sum of 245 + 605 = 810.

Question 11.

Answer:

GIVEN:

450 + 291 = ???

ADDITION:

450 + 291 = 741.

Hence, Sum of 450 + 291 = 741.

Question 12.

Answer:

GIVEN:

198 + 527 = ???

ADDITION:

198 + 527 = 725.

Hence, Sum of 198 + 527 = 725.

Question 13.

Answer:

GIVEN:

742 + 116 = ???

ADDITION:

742 + 116 = 858.

Hence, Sum of 742 + 116 = 858.

Question 14.

Answer:

GIVEN:

537 + 176 = ???

ADDITION:

537 + 176 = 713.

Hence, Sum of 537 + 176 = 713.

Question 15.

Answer:

GIVEN:

382 + 351 = ???

ADDITION:

382 + 351 = 733.

Hence, Sum of 382 + 351 = 733.

Question 16.

Answer:

GIVEN:

463 + 194 = ???

ADDITION:

463 + 194 = 657.

Hence, Sum of 463 + 194 = 657.

Question 17.

Answer:

GIVEN:

186 + 567 = ???

ADDITION:

186 + 567 = 753.

Hence, Sum of 186 + 567 = 753.

Question 18.

Answer:

GIVEN:

623 + 298 = ???

ADDITION:

623 + 298 = 921.

Hence, Sum of 623 + 298 = 921.

Question 19.

**DIG DEEPER!**

Find the missing digits

Answer:

GIVEN:

462 + ___43 = 705.

SUBTRACTION:

=> 705 – 462 = 243.

1___7 + 115 = 252.

SUBTRACTION:

=> 252 – 115 = 137.

395 + 14___ = 540.

SUBTRACTION:

=> 540 – 395 = 145.

Hence, Sum ofÂ 462 + 343 = 705.

147 + 115 = 252.

395 + 145 = 540.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

A puzzle has 540 pieces. You put 254 pieces together. Your friend puts 286 pieces together. Did you and your friend use all of the pieces?

Addition equation:

YesÂ Â Â Â Â No

Answer:

Total number of pieces the puzzles has = 540

Number of pieces kept together by me = 254

Number of pieces kept together by my Friend = 286

ADDITION:

Total number of pieces kept together = Number of pieces kept together by me + Number of pieces kept together by my Friend

= 254 + 286

= 540.

Hence, my friend and me used all the pieces of puzzle.

Yes ,its a addition equation.

**Show and Grow**

Question 20.

A sticker book has 800 stickers. You use 413 of them. Your friend uses 377. Did you and your friend use all of the stickers?

Yes No

Answer:

Total number of stickers a sticker book has = 800

Number of stickers used by me =413

Number of stickers used by my Friend = 377

ADDITION:

Total number of stickers used = Total number of stickers used by me and my Friend

= 413 + 377 = 790.

Number of stickers remaining = Total number of stickers a sticker book has – Total number of stickers used by me and my Friend

= 800 -790

= 10.

Number of stickers remaining = 10.

Hence, NO we did not use all stickers. There are 10 more stickers to be used.

Question 21.

A bus has 850 miles to travel. How many miles does the bus have left to travel?

______ miles

Answer:

Total number of miles the bus travels = 850

Number of miles bus travelled on day 1 = 423

Number of miles bus travelled on day 2 = 417

ADDITION:

Number of miles bus travelled on day 1 and day 2 = 423 + 417 = 840.

DIFFERENCE:

Number of miles left out for the bus to travel =Total number of miles the bus travels – Number of miles bus travelled on day 1 and day 2

= 850 – 840

= 10.

Hence, Number of miles left out for the bus to travel =10.

**Add Three-Digit Numbers Homework & Practice 9.7**

Question 1.

Answer:

GIVEN:

341 + 278 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 341 + 278 = 619.

Question 2.

Answer:

GIVEN:

705 + 126 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 705 + 126 = 831.

Question 3.

Answer:

GIVEN:

582 + 249 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of Â 582 + 249 = 831.

Question 4.

Answer:

GIVEN:

573 + 338 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 573 + 338 = 911.

Question 5.

Answer:

GIVEN:

264 + 310 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 264 + 310 = = 574.

Question 6.

Answer:

GIVEN:

516 + 156 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 516 + 156 = 672.

Question 7.

Answer:

GIVEN:

490 + 137 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 490 + 137 = 627.

Question 8.

Answer:

GIVEN:

625 + 297 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 625 + 297 = = 922.

Question 9.

Answer:

GIVEN:

364 + 386 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 364 + 386 = 750.

Question 10.

**Open-Ended**

Complete the addition problem so that you do not need to regroup to add.

Answer:

GIVEN:

256 + 3____3 = ???

Missing number = 4

ADDITION:

256 + 343 = 599.

Hence, Sum of 256 + 343 = 599.

Question 11.

**Modeling Real Life**

The art room has 645 markers. One class is using 312 markers. Another class is using 209. Are both classes using all the markers?

Yes No

Answer:

GIVEN:

Number of Markers art room has = 645

Number of markers one class using = 312

Number of markers another class using = 209

ADDITION:

Total Number of markers used by one class and another class = 312 + 209 = 521

SUBTRACTION:

Number of markers unused = Number of Markers art room has – Total Number of markers used by one class and another class

= 645 – 521

= 124.

Hence, Number of markers unused = 124.

NO, all markers are not used.

Question 12.

**Modeling Real Life**

340 water balloons need to be filled. You fill 122 and your friend fills 145. How many more water balloons need to be filled?

____ water balloons

Answer:

GIVEN:

Number of balloons needed to be filled = 340

Number of balloons filled by me = 122

Number of balloons filled by my friend = 145

ADDITION:

Total Number of balloons filled by me and my friend = 122 + 145 =Â 267.

SUBTRACTION:

Number of balloons more to be filled = Number of balloons needed to be filled – Total Number of balloons filled by me and my friend

= 340 – 267

= 73.

Hence, Number of balloons more to be filled = 73.

**Review & Refresh**

**Use place value to find the missing numbers.**

Question 13.

324, 325, ____, 327, _____, _____, ______

Answer:

GIVEN:

324, 325, ____, 327, _____, _____, ______

SUBTRACTION:

=> 325 – 324 = 1Â (PLACE VALUE)

ADDITION:

325 + 1 = 326

327 + 1 = 328

328 + 1 = 329

329 + 1 = 330

Hence, the missing number sequence =324, 325, 326, 327, 328, 329, 330.

Question 14.

463, 473, ____, 493, ____, _____, ______

Answer:

GIVEN:

463, 473, ____, 493, ____, _____, ______

SUBTRACTION:

=> 473- 463 = 10(PLACE VALUE)

ADDITION:

463 + 10 = 473

473 + 10 = 483

483 + 10 = 493

493 + 10 = 503

503 + 10 = 513

513 + 10 = 523

Hence, the missing number sequence = 463, 473, 483, 493, 503, 513, 523.

### Lesson 9.8 Add Up to 4 Two-Digit Numbers

**Explore and Grow**

Use any strategy to solve.

Newton has 19 red balloons, 23 green balloons,31 yellow balloons, and 17 blue balloons. How many balloons does he have in all?

_____ balloons

Answer:

GIVEN:

Number of red balloons Newton has = 19

Number of green balloons Newton has = 23

Number of yellow balloons Newton has = 31

Number of blue balloons Newton has = 17

ADDITION:

Total number of balloons Newton has = Number of red balloons Newton has + Number of green balloons Newton has + Number of yellow balloons Newton hasÂ + Number of blue balloons Newton has

= 19 + 23 + 31 + 17

= 42 + 31 + 17

= 73 + 17

= 90.

Hence, Total number of balloons Newton has = 90.

Compare your strategy to your partnerâ€™s strategy. How are your strategies the same? How are they different?

______________________

_______________________

Answer:

Strategy of mine and my friends are different yet the process to calculate the sum of the numbers is same.

**Show and Grow**

Question 1.

Answer:

GIVEN:

26 + 88 + 32 = ???

ADDITION:

26 + 88 + 32

= 114 + 32

= 146.

Hence, Sum of 26 + 88 + 32 = 146.

Question 2.

Answer:

GIVEN:

60 + 15 + 55 = ???

ADDITION:

60 + 15 + 55

= 75 + 55

= 130.

Hence, Sum of 60 + 15 + 55 = 130.

Question 3.

Answer:

GIVEN:

77 + 96 +24 = ???

ADDITION:

77 + 96 +24

= 173 + 24

= 197.

Hence, Sum of 77 + 96 +24 = 197.

Question 4.

Answer:

GIVEN:

57 + 13 + 33+ 48 = ???

ADDITION:

57 + 13 + 33+ 48

= 70 + 33+ 48

= 103 + 48

= 151.

Hence, Sum of 57 + 13 + 33+ 48 = 151.

Question 5.

Answer:

GIVEN:

89 + 62 +10 + 51 = ???

ADDITION:

89 + 62 +10 + 51

= 151 + 10 + 51

= 161 + 51

= 212.

Hence, Sum of 89 + 62 +10 + 51 = 212.

Question 6.

Answer:

GIVEN:

95 + 71 + 46 + 53 = ???

ADDITION:

95 + 71 + 46 + 53

= 166 + 46 + 53

= 212 + 53

= 265.

Hence, Sum of 95 + 71 + 46 + 53 = 265.

**Apply and Grow: Practice**

Question 7.

Answer:

GIVEN:

17 + 84 + 23 = ???

ADDITION:

17 + 84 + 23

= 101 + 23

= 124.

Hence, Sum of 17 + 84 + 23 = 124.

Question 8.

Answer:

GIVEN:

21 + 42 + 39 = ???

ADDITION:

21 + 42 + 39

= 63 + 39

= 102.

Hence, Sum of 21 + 42 + 39 = 102.

Question 9.

Answer:

GIVEN:

92 + 58 + 19 = ???

ADDITION:

92 + 58 + 19

= 150 + 19

= 169.

Hence, Sum of 92 + 58 + 19 = 169.

Question 10.

Answer:

GIVEN:

58 + 12 + 6 + 24 = ???

ADDITION:

58 + 12 + 6 + 24

= 70 + 6 + 24

= 76 + 24

= 100.

Hence, Sum of 58 + 12 + 6 + 24 = 100.

Question 11.

Answer:

GIVEN:

42 + 26 + 33 + 14 = ???

ADDITION:

42 + 26 + 33 + 14

= 68 + 33 + 14

= 101 + 14

= 115.

Hence, Sum of 42 + 26 + 33 + 14 = 115.

Question 12.

Answer:

GIVEN:

13 + 52 + 37 + 48 = ???

ADDITION:

13 + 52 + 37 + 48

= 65 + 37 + 48

= 102 + 48

= 150.

Hence, Sum of 13 + 52 + 37 + 48 = 150.

Question 13.

Answer:

GIVEN:

64 + 20 + 35 + 56 = ???

ADDITION:

64 + 20 + 35 + 56

= 84 + 35 + 56

=Â 119 + 56

= 175.

Hence, Sum of 64 + 20 + 35 + 56 = 175.

Question 14.

Answer:

GIVEN:

36 + 92 + 40 + 15 = ???

ADDITION:

36 + 92 + 40 + 15

= 128 + 40 + 15

= 168 + 15

= 183.

Hence, Sum of 36 + 92 + 40 + 15 = 183.

Question 15.

Answer:

GIVEN:

19 +Â 3 + 47 + 25 = ???

ADDITION:

19 +Â 3 + 47 + 25

= 22 + 47 + 25

= 69 + 25

= 94.

Hence, Sum ofÂ 19 + 3 + 47 + 25 = 94.

Question 16.

**Number Sense**

Solve. Which two digits in the ones place did you add first? Explain.

7 + 15 + 36 + 25 = _______

______________________

______________________

Answer:

GIVEN:

7 + 15 + 36 + 25 = ???

The two digits in ones place added first are 5 number.

= 15 + 25 + 36 + 7

= 40 + 36 + 7

= 76 + 7

= 83.

Hence, Sum of 7 + 15 + 36 + 25Â = 83.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

How many seeds does your class plant in all?

Addition problem:

_____ seeds

Answer:

GIVEN:

Number of Sunflower plant seeds = 81

Number of Marigold plant seeds = 92

Number of Pumpkin plant seeds = 83

Number of Tomato plant seeds = 78

ADDITION:

Total number of plants seeds = Number of Sunflower plant seeds + Number of Marigold plant seeds + Number of Pumpkin plant seeds + Number of Tomato plant seeds

= 81 + 92 + 83 + 78

= 173 + 83 + 78

= 256 + 78

= 334.

Hence, the total number of plants seeds = 334.

**Show and Grow**

Question 17.

How many fish are there in all?

Answer:

GIVEN:

Number of Angelfish = 43

Number of Rainbow fish = 37

Number of Swordtail = 29

Number of Tetra = 59

Total Number of all fishes = Number of Angelfish + Number of Rainbow fish + Number of Swordtail + Number of Tetra

= 43 + 37 + 29 + 59

= 80 + 29 + 59

= 109 + 59

= 168.

Hence, Total Number of all fishes = 168.

Question 18.

**DIG DEEPER!**

You need 100 craft sticks for a project. You have a 24-pack, a 32-pack, and a 36-pack. How many more craft sticks do you need?

______ more craft sticks

Answer:

GIVEN:

Number of craft sticks needed for a project = 100

Number of packs in first pack = 24

Number of packs in second pack = 32

Number of packs in third pack = 36

ADDITION:

Total number of packs in all three packs = Number of packs in first pack + Number of packs in second pack + Number of packs in third pack = 24 + 32 + 36 = 92.

SUBTRACTION:

Number of stickers needed = Number of craft sticks needed for a project – Total number of packs in all three packs

= 100 – 92

=8.

Hence, Number of stickers needed = 8.

### Add Up to 4 Two-Digit Numbers Homework & Practice 9.8

Question 1.

Answer:

GIVEN:

43 + 62 + 18 =???

ADDITION:

43 + 62 + 18

=105 + 18

= 123.

Hence, Sum of 43 + 62 + 18 = 123.

Question 2.

Answer:

GIVEN:

74 + 30 +69 = ???

ADDITION:

74 + 30 +69

= 104 + 69

= 173.

Hence, Sum of 74 + 30 +69 = 173.

Question 3.

Answer:

GIVEN:

34 + 57 + 27 = ???

ADDITION:

34 + 57 + 27

= 91 + 27

= 118.

Hence, Sum of 34 + 57 + 27 = 118.

Question 4.

Answer:

GIVEN:

51 + 16 + 6 + 24 = ???

ADDITION:

51 + 16 + 6 + 24

= 67 + 6 + 24

= 73 + 24

= 97.

Hence, Sum of 51 + 16 + 6 + 24 = 97.

Question 5.

Answer:

GIVEN:

84 + 62 + 10 + 31 = ???

ADDITION:

84 + 62 + 10 + 31

= 146 + 10 + 31

= 156 + 31

= 187.

Hence, Sum of 84 + 62 + 10 + 31 = 187.

Question 6.

Answer:

GIVEN:

66 + 49 + 34 +21 = ???

ADDITION:

66 + 49 + 34 +21

= 115 + 34 + 21

= 149 + 21

= 170.

Hence, Sum of 66 + 49 + 34 +21 = 170.

Question 7.

Answer:

GIVEN:

50 + 26 + 45 + 44 = ???

ADDITION:

50 + 26 + 45 + 44

= 76 + 45 + 44

= 121 + 44

= 165.

Hence, Sum of 50 + 26 + 45 + 44 = 165.

Question 8.

Answer:

GIVEN:

73 + 14 + 26 + 27 = ???

ADDITION:

73 + 14 + 26 + 27

= 87 + 26 + 27

= 113 + 27

= 140.

Hence, Sum of 73 + 14 + 26 + 27 = 140.

Question 9.

Answer:

GIVEN:

65 + 8 + 32 + 71 = ???

ADDITION:

65 + 8 + 32 + 71

= 73 + 32 + 71

= 105 + 71

= 176.

Hence, Sum of 65 + 8 + 32 + 71 = 176.

Question 10.

**Number Sense**

Find the missing number.

Answer:

GIVEN:

38 + 41 + ____ + 52 = 159.

Let the missing number be X.

ADDITION:

38 + 41 + X + 52 = 159

=> 79 + X + 52 = 159

=> X + 131 = 159

=> X = 159 – 131

=> X = 28.

EQUATION:

38 + 41 + 28 + 52 = 159.

Hence, missing number = 28.

Question 11.

**Modeling Real Life**

How many sandwiches are there in all?

______ sandwiches

Answer:

GIVEN:

Number of Turkey Sandwiches = 59

Number of Ham Sandwiches = 23

Number of Cheese Sandwiches = 35

Number of Peanut Butter Sandwiches = 45

ADDITION:

Total number of all sandwiches = Number of Turkey Sandwiches + Number of Ham Sandwiches + Number of Cheese Sandwiches + Number of Peanut Butter Sandwiches

= 59 + 23 +35 + 45

= 162.

Hence, the total number of all sandwiches = 162.

Question 12.

**DIG DEEPER!**

You need 210 votes to win a school election. You receive 67 votes from the first grade and 93 votes from the second grade. How many more votes do you need?

____ votes

Answer:

Number of votes required to win school election = 210

Number of votes received from first grade = 67

Number of votes received from second grade = 93

ADDITION:

Total number of votes received from first and second grade = 67 + 93 = 160

SUBTRACTION:

Number of votes required to win the election = Number of votes required to win school election – Total number of votes received from first and second grade

= 210 – 160 = 50.

Hence, Number of votes required to win the election =Â 50.

**Review & Refresh**

**Write a number that makes the statement true.**

Question 13.

865 < _____

Answer:

GIVEN:

865 < _____.

Hence, 865 < 900.

Question 14. _____ > 374

Answer:

GIVEN: _____ > 374

Hence,Â 415 > 374.

Question 15.

736 = ____

Answer:

GIVEN:

736 = _____

Hence, 736 = 736.

Question 16.

451 > _____

Answer:

GIVEN:

451 > ______

Hence, 451 > 389.

### Lesson 9.9 Explain Addition Strategies

**Explore and Grow**

Use two different strategies to find 274 + 519.

Answer:

ONE WAY :COMPENSATION METHOD

274 + 519 = ???

Add 6 to 274.

Subtract 6 from 519.

274Â Â Â +Â Â Â 519

+Â 6Â Â Â Â Â Â Â –Â Â 6

280Â Â Â +Â Â Â 513Â = 793.

Hence, Sum of 274 + 519 = 793.

OTHER WAY: USE MODELS TO ADD

Hence, Sum of 274 + 519 = 793.

Explain why you chose one of your strategies.

_________________________

_________________________

Answer:

I choose COMPENSATION METHOD and USE MODELS TO ADD for adding numbers because its easy to understand and easy to calculate the addition also.

**Show and Grow**

**Choose any strategy to solve. Explain how you solved.**

Question 1.

379 + 240 = ____

___________________

____________________

Answer:

GIVEN:

379 + 240 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 379 + 240 = 619.

**Apply and Grow: Practice**

**Choose any strategy to solve. Explain how you solved.**

Question 2.

426 + 355 = _____

___________________

___________________

Answer:

GIVEN:

426 + 355 = ???

Hence, Sum of 426 + 355 = 781.

Question 3.

671 + 219 = _____

____________________

____________________

Answer:

GIVEN:

671 + 219 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 671 + 219 = 890.

Question 4.

**YOU BE THE TEACHER**

Your friend uses compensation to solve. Is your friend correct? Explain.

____________________

____________________

Answer:

GIVEN:

182 + 506 = 688

ADDITION:

182Â Â Â +Â Â 506

+6Â Â Â Â Â Â Â Â -6

188Â Â Â +Â Â 500 = 688

Hence, my friend compensation is correct because sum of 182 + 506 = 688.

**Think and Grow: Modeling Real Life**

Choose any strategy to solve. Explain how you solved.

You have 567 pennies in a piggy bank and 428 in a jar. How many pennies do you have in all?

Addition equation:

______ pennies

_______________________

_______________________

Answer:

GIVEN:

Number of pennies inÂ piggy bank = 567

Number of pennies in a jar = 428

ADDITION:

Total number of pennies in piggy bank and a jar = Number of pennies inÂ piggy bankÂ + Number of pennies in a jar

= 567 + 428 =Â 995.

Hence, the total number of pennies in piggy bank and a jar = 995.

**Show and Grow**

**Choose any strategy to solve. Explain how you solved.**

Question 5.

A beekeeper has 494 worker bees and 376 drone bees. How many bees does he have in all?

______ bees

___________________

___________________

Answer:

GIVEN:

Number of worker bees a beekeeper has = 494

Number of drone bees a beekeeper has = 376

ADDITION:

Total number of worker bees and drone beesÂ a beekeeper has = 494 + 376 = 870

Hence, the total number of worker bees and drone bees a beekeeper has = 870.

Question 6.

There are 365 days in one year. How many days are there in two years?

______ days

______________________

______________________

Answer:

CONVERTION:

1 YEAR = 365 DAYS

2 YEARS =????

MULTIPLICATION:

=> 2 x 365 = 730 days.

Hence, Number of days in 2 years = 730.

### Explain Addition Strategies Homework & Practice 9.9

**Choose any strategy to solve. Explain how you solved.**

Question 1.

656 + 181 = _____

_________________________

_________________________

Answer:

GIVEN:

656 + 181 = ???

Hence, Sum of 656 + 181 = 837.

Question 2.

567 + 348 = ______

______________________

______________________

Answer:

Hence, Sum of 567 + 348 =915.

Question 3.

**DIG DEEPER!**

Find the missing numbers.

Answer:

SUBTRACTION:

765 – 541 = 224

870 – 358 = 512

542 – 108 = 434

Hence, 541 + 224 = 765

358 + 512 = 870

108 + 434 = 542.

Choose any strategy to solve. Explain how you solved.

Question 4.

**Modeling Real Life**

A farmer has 415 tomato plants and 250 pepper plants. How many plants does he have in all?

_____ plants

___________________

___________________

Answer:

Number of tomatoes plants farmer has = 415

Number of pepper plants farmer has = 250

ADDITION:

Total number of tomatoes plants and pepper plants farmer has = 415 + 250 = 665

Hence , the total number of tomatoes plants and pepper plants farmer has = 665.

Question 5.

**Modeling Real Life**

You practice the trumpet for 45 minutes each day. How many minutes do you practice in 4 days?

______ minutes

_________________________

________________________

Answer:

GIVEN:

Practice time of the trumpet each day = 45 minutes

Practice time of the trumpet in 4 days= ???

MULTIPLICATION:

=> 4 x 45 = 180 minutes.

Hence, Practice time of the trumpet in 4 days=Â 180 minutes.

**Review & Refresh**

Question 6.

97 âˆ’ 71 = _____

Answer:

GIVEN:

97 – 71 = ???

DIFFERENCE:

97 – 71 =26.

Hence, 97 – 71 =26.

Question 7.

56 âˆ’ 14 = _____

Answer:

GIVEN:

56 – 14 = ???

DIFFERENCE:

56 – 14 = 42

Hence, 56 – 14 = 42.

### Add Numbers within 1,000 Performance Task

A store has four different robot kits.

Question 1.

How many parts are there in the green, purple, and orange kits?

______ parts

Answer:

GIVEN:

FOUR different robot kits.

Number of robot parts in green kit = 280

Number of robot parts in purple kit = 157

Number of robot parts in orange kit = 360

ADDITION:

Total number of robot parts in green, purple, and orange kits = 280 + 157 + 360

= 437 + 360 = 797.

Hence, Total number of robot parts in green, purple, and orange kits = 797.

Question 2.

The orange kit has 183 fewer parts than the yellow kit. How many parts are in the yellow kit?

______ parts

Answer:

Let robot parts in yellow kit be X

Number of robot parts in orange kit = 183

Difference in Number of robot parts in orange and yellow kit = 360

= X – 183 = 360

=> X = 360 + 183

=> X = 543.

Hence, robot parts in yellow kit = 543.

Question 3.

Your friend wants to buy two kits so that he has700 parts. Which two kits should he buy?

_____ and ______

Answer:

GIVEN:

Your friend wants to buy two kits so that he has700 parts.

Number of robot parts in green kit = 280

Number of robot parts in purple kit = 157

Number of robot parts in orange kit = 360

Number of robot parts in yellow kit = 543

Check the sum of four kits robot parts to each other.

280 + 157 = 437Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 157 + 280 = 437

280 + 360 = 640Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 157 + 360 = 517

280 + 543 = 823Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 157 + 543 = 700

360+ 280 = 640

360 + 157 = 517

360 + 543 = 903

Therefore, 157 + 543 = 700.

ADDITION:

Two kits that have to be purchased = Number of robot parts in purple kit +Â Number of robot parts in yellow kit =157 + 543 = 700.

Hence, Two kits that have to be purchased =700.

Question 4.

a. You have some robot parts at home. You buy two purple kits and one orange kit. Now you have 774 parts. How many parts did you have to start?

_______ parts

Answer:

GIVEN:

Number of robot parts in purple kit = 157

Two purple kitÂ robot parts total = 2 x 157 = 314

Number of robot parts in orange kit = 360

Total parts in Two purple kit and orange kit = 314 + 360 = 674

Total number of robot parts had= 774

DIFFERENCE:

Number of robot parts required to start =Â Total number of robot parts had – Total robot parts in Two purple kit and orange kit

= 774 – 674

= 100

Hence, Number of robot parts required to start are 100 more.

b. Your cousin has 450 robot parts at home. She buys a kit and now has 36 more parts than you. Which kit did she buy?

______ kit

Answer:

GIVEN:

Number of robot parts my cousin has = 450

Number of robot parts me having = 674

Number of robot parts she has more than me = 36

=> 674 + 36 = 710

Checking the sum of kits with my friends kit

=> 450 + 280 =730

450 + 157 = 607

450 + 360 = 810

450 + 543 = 993

CONDITION GIVEN:

She buys a kit and now has 36 more parts than you.

=> 450 + 280 = 730.

Hence, Kit my friend purchased is green kit.

### Add Numbers within 1,000 Activity

**Three in a Row: Three-Digit Addition**

**To Play:** Players take turns. On your turn, spin both spinners. Add the two numbers and cover the sum. Continue playing until someone gets three in a row.

### Add Numbers within 1,000 Chapter Practice

**9.1 Add 10and 100**

Question 1.

230 + 10 = _____

Answer:

GIVEN:

230 + 10 = ???

ADDITION:

230 + 10 = 240.

Hence, Sum of 230 + 10 = 240.

Question 2.

419 + 10 = _____

Answer:

GIVEN:

419 + 10 = ???

ADDITION:

419 + 10 = 429.

Hence, Sum of 419 + 10 = 429.

Question 3.

623 + 100 = _____

Answer:

GIVEN:

623 + 100 = ???

ADDITION:

623 + 100 = 723.

Hence, Sum of 623 + 100 = 723.

Question 4.

899 + 10 = _____

Answer:

GIVEN:

899 + 10 = ???

ADDITION:

899 + 10 = 999.

Hence, Sum of 899 + 10 = 999.

Question 5.

384 + 100 = _____

Answer:

GIVEN:

384 + 100 = ???

ADDITION:

384 + 100 = 484.

Hence, sum of 384 + 100 = 484.

Question 6.

167 + 100 = _____

Answer:

GIVEN:

167 + 100 = ???

ADDITION:

167 + 100 = 267.

Hence, sum of 167 + 100 = 267.

**9.2 Use a Number Line to Add Hundreds and Tens**

Question 7.

592 + 340 = _____

Answer:

ADDITION:

592 + 100 + 100 + 100 + 40

= 692 + 100 + 100 + 40

= 792 + 100 + 40

= 892 + 40

= 932.

Hence, Sum of 592 + 100 + 100 + 100 + 40 = 932.

Question 8.

**Modeling Real Life**

You have 170 football stickers and some baseball stickers. You have 360 stickers in all. How many baseball stickers do you have?

_______ baseball stickers

Answer:

GIVEN:

Total number of stickers in all = 360

Number of football stickers = 170

Number of baseball stickers = ???

SUBTRACTION:

Number of baseball stickers = Total number of stickers in all – Number of football stickers

= 360 – 170

= 130.

Hence, Number of baseball stickers = 130.

**9.3 Use a Number Line to Add Three-Digit Numbers**

Question 9.

365 + 342 = _____

Answer:

ADDITION:

365 +100 + 100 + 100 + 42

= 465 + 100 + 100 + 42

= 565 + 100 + 42

= 665 + 42

= 707.

Hence, 365 +100 + 100 + 100 + 42 = 707.

Question 10.

604 + 217 = ____

Answer:

ADDITION:

604 + 100 + 100 + 17

= 704 + 100 + 17

= 804 + 17

= 821.

Hence, Sum of 604 + 100 + 100 + 17 = 821.

**9.4 Use Compensation to Add Three-Digit Numbers**

**Use Compensation to Add**

Question 11.

205 + 631 = ?

_____ + ____ = _____

Answer:

205 + 631 = ???

Add 5 to 205.

Subtract 5 from 631.

205Â Â +Â Â 631

+Â Â 5Â Â Â Â Â –Â 5

210Â Â Â +Â Â 626 = 836.

Hence, Sum of 205 + 631 = 836.

Question 12.

452 + 311 = ?

_____ + ____ = _____

Answer:

GIVEN:

452 + 311 = ???

Add 8 to 452.

Subtract 8 from 311.

452Â Â Â +Â Â 311

+ 8Â Â Â Â Â Â Â –Â Â 8

460Â Â Â +Â Â 302 = 762.

Hence, Sum of 452 + 311 = 762.

Question 13.

**YOU BE THE TEACHER**

Newton uses compensation to find 198 + 267. Is he correct? Explain.

Answer:

GIVEN:

198 + 267 = ???

Add 2 to 198.

Subtract 2 from 267.

198Â Â +Â Â 267

+ 2Â Â Â Â Â Â –Â 2

200Â Â +Â Â 265 = 465.

Hence, Newton compensation is not correct because the sum of 198 + 267 = 465 not 467.

**9.5 Use Partial Sums to Add Three-Digit Numbers**

Question 14.

Answer:

GIVEN: 264 + 483 =???

ADDITION:

Hence, Sum of 264 + 483 = 747.

Question 15.

Answer:

GIVEN:

807 + 123 = ??

ADDITION:

Hence, Sum of 807 + 123 = 933.

Question 16.

Answer:

GIVEN:

325 + 324 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 325 + 324 = 649.

Question 17.

Answer:

GIVEN:

640 + 293 = ???

ADDITION:

Hence, Sum of 640 + 293 = 933.

**9.6 Use Models to Add Three-Digit Numbers**

Question 18.

395 + 410 = ?

Answer:

GIVEN:

395 + 410 = ???

Hence, Sum of 395 + 410 = 805.

9.7 Add Three-Digit Numbers

Question 19.

**Number Sense**

Find the missing digits.

Answer:

GIVEN:

SUBTRACTION:

918 – 561 = 357.

379 – 264 = 115.

792 – 646 = 146.

ADDITION:

561 + 357 = 918.

115 + 264 = 379.

646 + 146 = 792.

Hence, the missing numbers areÂ 357, 115 and 146.

**9.8 Add Up to 4 Two-Digit Numbers**

Question 20.

Answer:

GIVEN:

54 + 32 + 20 = ???

ADDITION:

54 + 32 + 20

= 86 + 20

= 106.

Hence, 54 +32 +20 = 106.

Question 21.

Answer:

GIVEN:

43 + 58 +17 = ???

ADDITION:

43 + 58 +17

= 101 + 17

=118.

Hence, 43 + 58 +17 = 118.

Question 22.

Answer:

GIVEN:

16 + 81 + 74 = ???

ADDITION:

16 + 81 + 74

= 97 + 74

= 151.

Hence, 16 +61 + 74 = 151.

Question 23.

Answer:

GIVEN:

92 + 52+ 38 +41 = ???

ADDITION:

92 + 52+ 38 +41

= 144 + 38 +41

= 182 + 41

= 223.

Hence, 92 + 52+ 38 +41 = 223.

Question 24.

Answer:

GIVEN:

90+ 5 +13 + 48 = ???

ADDITION:

66 + 44 +30 +9

= 95 + 13 + 48

= 108 + 48

= 156.

Hence, 90+ 5 +13 + 48 = 156.

Question 25.

Answer:

GIVEN:

66 + 44 +30 +9 = ???

ADDITION:

66 + 44 +30 +9

= 110+30 +9

= 140 + 9

= 149.

Hence, 66 + 44 +30 +9 = 149.

**9.9 Explain Addition Strategies**

**Choose any strategy to solve. Explain how you solved.**

Question 26.

538 + 176 = ______

________________________

_________________________

Answer:

EQUATION METHOD:

538 + 100 + 10 + 10 +10 + 10Â + 10 + 10 + 10 + 6

=638 + 10 + 10 +10 + 10Â + 10 + 10 + 10 + 6

= 648 + 10 +10 + 10Â + 10 + 10 + 10 + 6

= 658 + 10 + 10Â + 10 + 10 + 10 + 6

= 668 + 10Â + 10 + 10 + 10 + 6

= 678 + 10 + 10 + 10 + 6

= 688 + 10 + 10 + 6

= 698 + 10 + 6

= 708 +6

= 714.

*Conclusion:*

We have given a detailed explanation for each and every topic discussed in Big Ideas Math Book Grade 2 Chapter 9 Add Numbers within 1,000 Solutions. We have also provided the exercise problems along with the answers to help in practising the Add Numbers within 1,000 chapter. Stay tuned to our website to get the answers for all chapters of grade 2.